Dönerde Kuruluk Problemi Ve Dökülme Problemi Yaşıyorum, Ne Yapabilirim ?

Kesilmiş dönerlerin tablada uzun süre bekletilmesi kuruluğa neden olur.
Kesilmiş dönerlerin bekletildiği kapta yağ fazla ise ve bu yağ ısı kaynağına çok yakın ise içinde bekleyen döner kuruyacaktır.
Dökülme probleminde ise ustamızın muhakkak keskin bıçak kullanması ve kullandığı bu bıçağı da sık sık masatlaması gerekir (bileme dikkatli ve bilinçli yapılmazsa bıçağı tamamen köreltebilir, bu da dönerin dökülmesine neden olabilir).

Döner Pişirme Firesini Nasıl Azaltabilirim?

Dönerinizde %30-35 ‘den fazla bir pişirme firesiyle karşılaşırsanız aşağıdaki konulara dikkat ediniz:
Döneri çok uzun saatler ocağın karşısında bekletiyor olabilirsiniz,
Döneri pişirirken ateşe çok yakın tutuyor olabilirsiniz,
Ocağın ateşi çok harlı olabilir,
Döneri tartı ile porsiyonlamak yerine göz kararı servis ettiğinizden hesap hatası yapıyor olabilirsiniz,
Satınalmış olduğunuz döner ile, pişirip porsiyonlayarak satışını yaptığınız dönerin kilosunu tam takip edemiyor olabilirsiniz

Dönerin Terbiyesinde Ne Kullanıyorsunuz ?

Terbiye içeriği ürün etiketindeki içerik bilgisinde belirtilmektedir. Genel olarak yoğurt, soğan, baharatlar ve tuz kullanılmaktadır. Ayrıca mikrobiyolojik yüklerden kaynaklanan hastalıkları önlemek için antimikrobiyal madde kullanılmaktadır.

Niçin Hazır Döneri Tercih Etmeliyim ?

Hijyenik olarak üretilerek kapınızıa kadar sevk edldiği için,
İşletme içinde hijyenin sağlandığı için,
Yılın her ayında aynı kalitede ve aynı lezzette döner alacağınız için,
Avrupa Birliği gıda yasalarına uyum sağlayabilmek için,
Döner fire ve maliyet hesaplarını kolayca yaparak karlılığınızı görmek için,
Enerjinizi döner takmaya değil, müşteriye servis yapmaya saklayıp memnuniyet artttırmak için.

Eti Nasıl Seçiyorsunuz ? Döneri Etin Hangi Kısımlarından Yapıyorsunuz ?

İYİ ET, İYİ DÖNER demektir. O yüzden Egea Food en iyi eti kullanılır ve bizi Egea Food yapan da budur. Firmamızda dananın bütün kıymetli etleri (bonfilesi hariç) dönerde kullanılır.

Firmamıza gelen etler mal kabul ve üretim aşamalarında veteriner hekim ve gıda mühendislerimiz tarafından incelemelere tabi tutulur ve kayır altına alınırlar.

Çiğ Baton Haldeki Hazır Döner Nasıl Pişirilmelidir ?

Donuk olarak piyasaya sürülen hazır döner soğuk zincir kırılmadığı taktirde 6 ay tazeliğini muhafaza eder. Dönere lezzet veren önemli bir unsur pişirme kıvamı ve kesim inceliğidir. Döner pişirilirken şu hususlara dikkat edilmelidir:
Donuk haldeki hazır döner şişe takıldıktan sonra ocak açılmadan üzerine sarılı streç film çıkartılmalıdır.
Dönerin 15-20 dakika kısık ateşte kendini çekmesi beklenmeli, daha sonra normal ateşte pişirilerek kesime başlanmalıdır.
Döner, ocak radyanına yaklaşık 15 cm mesafede pişirilmelidir.
Döner, hızlı pişmesi için ocağa çok yaklaştırılmamalı ve ocak alevi direk temas ettirilmemelidir

Benim Zaten Dönerci Ustam Var, Neden Döneri de Takmasın ?

Dönerci ustasının, asıl işi döner takmak değil, işletmeye daha çok döner sattırmaktır. Döner takmak için gerekli etin temini, dinlendirmesi, terbiye edilmesi, döner takma öncesi temizlik, dönerin takılması, traşlanması, takma sonrası temizlik işleri için harcanan hammadde, enerji, su, yardımcı malzemeler ve işçilik maliyetleri düşünüldüğünde oluşan toplam maliyetiniz hazır döner maliyetinden yüksek olacaktır. Döner hazırlamak için alınan etin ve takılan dönerin firesi tam olarak hesaplanamaz. Ustanız değiştiğinde dönerinizin lezzeti değişir, müşteriniz sürekli aynı lezzeti bulamaz.

Ben/Ustam Sizden Daha Güzel Döner Yapar, Neden Hazır Döner Alayım ?

Kendileri de çok iyi döner yaptıkları halde uzun yıllardır bizimle çalışan müşterilerimiz mevcuttur. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra satışları daha da artmıştır. Bu hazır döner kullanan işletmelerin enerjilerini servise aktarmalarının olumlu sonucudur. Fabrikamızda çalışan dönerci ustaları günde ortalama 500 kg döner takmaktadırlar, basit bir hesapla 5 yıldır fabrikamızda çalışan bir dönerci ustası 150 ton döner takmış demektir.

Endüstriyel Ürünler Lezzetsiz Olur, Hazır Döner de öyle mi ?

Bir ürünün lezzetsiz olmasının sebebi fabrikada hijyenik koşullarda üretilmesi olamaz. Genelikle ucuz ürün talebine yanıt vermek için düşük kalite hammaddeler ile üretilen ürünler lezzetsiz olurlar. Egea Döner’in lezzetinin sırrı en iyi kalite et kullanmasıdır.