Tarihçemiz

Egea Food, kökü itibarıyla 1983 yılında Almanya’da kurulmuş bir firmanın devamı niteliğindedir. Etnik marketlere kesilmiş et tedariki yaparak başlayan ticari hayatı, kısa zamanda “Hazır Döner” üretimine yönelmiş bir ailenin başlangıç hikayesidir. Günümüzde Avrupa başta olmak üzere dünyanın hemen her yerine yayılmış olan “Döner Kebap”, Amerika kıtasında da git gide popüler hale gelmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, yeni bir damak tadı olarak hızla gelişiyor.

Bu sayfalarda yer alan bazı görseller, Döner dünyasında tarihsel bir değere sahiptir. “Döner Kebap, Number 1”, 34 yıl önce bir hayaldi. Ama bugün gerçek oldu. Döner Kebap kültürü, fotoğrafta görülen ailenin girişimiyle önce Almanya’yı, ardından bütün Avrupayı ve Dünyayı fethetti.

Döner Kebap, ABD topraklarında kendisine benzemeye çalışan “gyros” kültürüyle aynı frekansta olmasına rağmen büyük kalite değişikliğine sahiptir. Döner Kebap kesinlikle özgün olandır. Original’dir.

Egea Food, işte bu alanda “Orijinal” olanı ABD topraklarında da üretmek amacıyla faaliyete geçmiştir. Egea Food burada da büyük ailenin bir parçasıdır. Almanya’da geliştirilen Döner Kebap üretimi geleneği burada da aynen sürdürülmektedir. İşlediğimiz etlerin kalitesi, işletme temizliği ve yüksek hijyen titizliğimiz; Egea Food’un Orijinal Döner Kebap’larının güvencesidir.